URZĄDZENIA POMOCNICZE CZ I

Do budowy altanki, zarówno drewnianej jak i murowanej, potrzebne będą, oprócz narzędzi, również przyrządy i urządzenia trudne do kupienia, a które można wykonać własnoręcznie.

Najważniejsze z nich są stojaki, tzw. koziołki lub kobyłki murarskie (rys. 7). Używa się ich przy murowaniu, tynkowaniu i montowaniu wyższych części altany. Potrzebne będą dwa lub trzy koziołki. Zbija się je z desek o grubości 32 mm (szczegół A) lub łat, krawędziaków i desek (szczegół B). Uzupełnieniem koziołków jest podest na nich układany. Należy wykonać go z desek o grubości 32 mm lub dwóch warstw desek o grubości 20-24 mm. Nie musi być dłuższy niż 2-2,5 m.

Można dodatkowo wykonać drugi, mniejszy podest, który będzie służyć jako blat stołu warsztatowego. Do jego budowy wykorzystamy również dwa koziołki murarskie (rys. 8).

Do spodu blatu trzeba przykręcić cztery łaty o wymiarach 100x5x5 cm (szczegół B). Łaty przykręca się parami w odległości takiej, aby pomiędzy nie wsunąć górę koziołka i przykręcić koziołek dwiema lub trzema śrubami M 8. Sztywność tak przygotowanego stołu zwiększa się, przybijając lub przykręcając śrubami do boków koziołków po dwie deski o przekroju 10×2,4 cm (szczegół A).

Duża sztywność stołu umożliwi wykonywanie na nim wielu prac pomocniczych, jak cięcie i piłowanie drewna lub metali, dłutowanie i wbijanie gwoździ. Gdy stanie się zbędny, można go będzie łatwo rozmontować bez zniszczenia materiału.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.